Yerel Demokrasi ve Türkiye - Görmez, Kemal

Yerel Demokrasi ve Türkiye

Kemal Görmez

Yayınevi: Vadi

Yayın tarihi: 07/1997

ISBN: 9789757726746

Türkçe | 208 Sayfa | 13,5 x 19,5 cl

Tür: Kent, Yerel Yönetim

Demokrasi tartışmalarında, yerel yönetimler önemli bir yer tutar. Yerel yönetimler kimilerince, demokrasi okulu, demokratik toplumun oluşması için merkezi devlet iktidarını sınırlayan bir güç, katılım ve temsilin en iyi gerçekleştiği kurumlar olarak gösterilirken, kimilerince de tarihin bir döneminde ortaya çıkmış devlet kurumları olarak görülür. Hatta yerel yönetimlere, ortaçağda burjuvazinin ve aristokrasinin ayrıcalık kazanmak için oluşturduğu birimler gözüyle bakılmıştır. Ama yerel yönetimler tarihin bir döneminden sonra vazgeçilmez kurumlar olmuştur.

Türkiye’de de demokrasi tartışmalarının hem yerel yönetimlerin demokratikleştirilmesine hem de devletin demokratikleşmesine etkisi olmuştur fakat Türkiye’de yerel yönetimlerin hâlâ merkezi idarenin taşradaki uzantıları biçimindeki görünümleri devam etmektedir.

1989’dan bu yana Türkiye’de yerel yönetimlere ilişkin önemli değişikliklerin yapılmadığı ve devletin yeniden yapılanmasında yerel yönetimlerin halen önemli bir alan olarak durduğu düşünülürse, konunun güncelliğinden birşey kaybetmediği, demokrasi ve yerel yönetimlerle ilgili tartışmaların uzun bir süre daha devam edeceği görülmektedir.
 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı