Yıl 1915 - Çanakkale Boğazı’nın Suları Isınıyor : 1.Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Muharebeleri - Tutkun, Mustafa Kemal

Yıl 1915 - Çanakkale Boğazı’nın Suları Isınıyor : 1.Dünya Savaşı Çanakkale Cephesi Muharebeleri

Mustafa Kemal Tutkun

Yayınevi: Apra

Yayın tarihi: 04/2020

ISBN: 9786056985621

Karton Kapak | Türkçe | 177 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Politika - Türkiye

Asıl sebebi Osmanlı devletini kalan topraklarını silah zoruyla paylaşmak olan 1. Dünya savaşı’nda dört yıl süren silahlı mücadelenin en yoğun şekilde yaşandığı yer Çanakkale cephesi olmuştur.

Diğer taraftan, üç asra yakın bir süredir devamlı toprak ve itibar kaybeden Osmanlı Devleti’nin son onurlu mücadelesi de yine bu cephede verilmiştir.

Ayrıca, sürekli olarak aşağılanan ve küçümsenen bir milletin , yeniden şahlanışına ev sahipliği yaptığı yerdir bu cephe… Bu şahlanış, ilerleyen yıllarda Anadolu’da verilecek bağımsızlık mücadelesinin de fitilini ateşlemiştir.

‘’Hasta Adam’’ diye niteledikleri Osmanlı Devleti’ni ve Türk Askerini hafife alan sömürgeci devletler zannettiler ki, Türk Askeri düşman Savaş gemilerini görünce her şeyini terk edip kaçacak.Ama hiç de öyle olmadı. Mehmetçik, yenilmez denilen armadanın önünde dimdik durdu ve onlara ‘’Çanakkale Geçilmez ‘’ diyerek haykırdı.

Bu kitap dünyanın en güçlü donanmasının Mehmetçik tarafından Çanakkale Boğazı’nda nasıl boğulduğunu anlatmaktadır.

Ancak, ilerleyen dönemde Çanakkale Boğazı bu defa karadan zorlanacaktır. Mehmetçik aynı kahramanlığını ve duruşunu kara muharebelerinde de gösterecek ve İstanbul’un işgaline fırsat vermeyecektir.

Tüm bu gelişmeler ve sonuçlarıyla birlikte alınması gerekli dersler hazırladığımız 2.,3. ve 4. kitaplarda okuyucularla paylaşılacaktır.

Mustafa Kemal Tutkun

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2023 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015