%15
Yılanlar, Gündoğumları ve Shakespeare : Evrim Beğenilerimizi ve Korkularımızı Nasıl Şekillendirir - Orians, Gordon H

Yılanlar, Gündoğumları ve Shakespeare : Evrim Beğenilerimizi ve Korkularımızı Nasıl Şekillendirir

Gordon H Orians

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 04/2018

ISBN: 9786053161240

Çevirmen : Aysun Babacan

Türkçe | 256 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Popüler Bilim

  • 57,80 TL

Bu kitap, çok uzun bir zaman önce Afrika savanlarında kendilerine yaşayacak yer seçen, yiyecek ve güvenlik arayışı içine giren ve küçük avcı-toplayıcı topluluklar kurarak sosyalleşen atalarımızın verdiği kararların, duygusal yaşamlarımızda bıraktığı izleri bulma çabalarımın sonuçlarını aktarıyor... İnsan davranışlarına evrimsel bir açıdan yaklaşarak duygusal yaşamlarımızı daha yaratıcı bir şekilde düşünebileceğimizi, bu konudaki pek çok sorumuza cevap vermenin bir yolunu bulabileceğimizi göstermeyi umuyorum.”
Tarihöncesi atalarımız hayatta kalmak için bazı şeyleri (örneğin yüksek kalorili yiyecekleri) elde etmek, bazı şeylerden de (örneğin tehlikeli hayvanlardan) kaçınmak durumundaydı. Çevre koşullarının dayattığı yaşam tarzına uyum sağlayanlar hayatta kalıp ürüyor, diğerleri ise eleniyordu. Böylece atalarımızın başlangıçta bilinçli olan kimi tercihleri zamanla içgüdüsel tercihler olarak bütün insanlığa miras kaldı. İşte bu yüzden hemen hepimiz sözgelimi bal gibi tatlı, yüksek kalorili yiyecekleri severken yılan gibi hayvanlardan içgüdüsel olarak korkuyoruz.
Yılanlar, Gündoğumları ve Shakespeare’de, evrim biyoloğu Gordon Orians, geçmişin hâlâ bizimle olan “hayaletlerinin” izini sürüyor. Estetik zevklerimizin, damak tadımızın, korkularımızın, beceri ve zaaflarımızın kökenlerine evrimsel bir mercekten bakan Orians, bunların geçmişte bize nasıl hizmet ettiğini ve günümüzde hayatımızı nasıl etkilediğini inceliyor.

YAZAR HAKKINDA: Amerikalı evrim biyoloğu, kuşbilimci ve ekolog Gordon Howell Orians 1932’de Wisconsin’de doğdu. Wisconsin Üniversitesi’nde zooloji eğitimi gördükten sonra doktorasını yine zooloji alanında, California Üniversitesi’nde tamamladı. 1960 yılında çalışmaya başladığı Washington Üniversitesi’nde otuz beş yıl (önce asistan ve doçent, ardından profesör olarak) hizmet verdi. Araştırmaları geniş bir yelpazeyi kaplayan Orians’ın başlıca ilgi alanları davranışsal ekoloji, nüfus dinamiği, bitkilerle otoburların etkileşimi, toplum ve ekosistem ekolojisi, insan ekolojisi, canlıların birlikte evrimi ve iletişimdir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı