%0
Zamanın Ötesinde Buluşma - Uslu, A. Didem

Zamanın Ötesinde Buluşma

A. Didem Uslu

Yayınevi: Kibele

Yayın tarihi: 04/2006

ISBN: 9799944339000

Türkçe | 287 Sayfa |

Tür: Roman Öykü

  • 30,00 TL

Avusturya kentlerinden Salzburg’da bir şatoda çeşitli ülkelerden edebiyat profesörleri, öğretim üyeleri, sanatçı ve yazarlar buluşmuştu. “Sokak lambalarının ışıl ışıl aydınlattığı yoldan geçip, şatonun karşısındaki dar patikadan ilerleyen edebiyatçılar koyu bir sohbete başlamıştı.

Birbirlerini tanımak için akıllarına gelen soruları sıraya sokmaktaydılar. Çoğu, Avrupa sınırları ve Akdeniz havzası içindeki ülkelerden gelmiş olan bu edebiyat hocaları, meslekten gelen farklı kültürleri öğrenme arzusuyla kendi gelenek ve kültürlerinin ilginç yanlarını birbirlerine anlatıyor, çalıştıkları üniversiteler,b ölümleri ve verdikleri dersler hakkında bilgi alışverişi yapıyorlardı. Bahreynli Munira, Yunanistanlı Helen, İsrailli Hana, Maltalı Stella, İtalyan Sophia ve Gediz, aralarına Boşnak Emir’i de alıp, ellerindeki haritayı adım adım izleyerek kente doğru grup halinde ancak sık sık ikişerli yoğun konuşmalara girerek ilerlemekteydiler. Birbirlerini ve yabancı kültürleri tanıma telaşıyla, kentin içine doğru akan nehrin kıyısını izleyen yola paralel arkadaki ikinci caddede, ara sıra dükkanlara göz ucuyla bakıp, uzun zaman yol almışlardı...”

Ancak şatodaki günleri hep böyle tek düze, sessiz ve sakin geçmiyordu edebiyatçıların.

Bazen romanın ne olup ne olmadığı,bazen de kültürel farklılıklardan derin tartışmalara giriyorlar, ortaklaşa yazmaya kalkıştıkları roman üzerinden çatışıyorlardı. Ancak kesin olan bir şey varsa o da; Boşnak Emir ile Türk Gediz’in yüreklerinden aynı nehrin akıp gitmeye başlamasıydı.

“O gün öğle yemeğinden sonra, Emir’le Gediz dolaşmaya çıktılar, şatonun çevresinde akan su boyunca yürüdüler. İçlerinde, yüreklerinden geçen hafif bir sızı vardı. Ayrılmaları yaklaşmıştı. Emir Gediz’den kendisine şiirlerinden birkaçını okumasını istedi. O da, Gediz’e bir iki şiirini beceriksiz bulduğu satırlarda söze döktü. Küçük evlerin arasından geçip yemyeşil bahçelere doğru yürüyüş yaptılar.”

Sonra ne mi oldu? “Sevgi kuşlar gibi uçtu, onları da taktı kanatlarına...”

Tüm yaşananlar sanki zamanın ötesinde bir buluşmaydı...

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı